EUR: 4.9730    USD: 4.6085    GBP: 5.8167    XAU: 327.8351

US Open 2021. Raluca Olaru a atins faza sferturilor de finală în proba de dublu

US Open 2021. Raluca Olaru a atins faza sferturilor de finală în proba de dublu|EpicNews

Jucătoarea română de tenis Raluca Olaru şi ucraineanca Nadia Kicenok s-au calificat în optimile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce au învins cuplul Andrea Petkovic (Germania)/Ajla Tomljanovic (Australia), cu 5-7, 6-1, 6-2, duminică, la New York. Olaru şi Kicenok, favoritele numărul 12, au obţinut victoria după două ore şi 5 minute de joc. Olaru şi partenera sa au pierdut primul set cu 5-7, deşi au început cu break. Ele au dominat actul secund, în care au avut 4-0 şi s-au impus cu 6-1. În decisiv, Petkovic şi Tomljanovic au condus cu 2-0, dar perechea româno-ucraineană a avut o revenire formidabilă, câştigând şase ghemuri la rând, setul şi meciul. ...