Joi 16 Septembrie 2021    EUR: 4.9482     USD: 4.2041     GBP: 5.8091     Preluare stiri

Turul Ciclist al României. Polonezul Jakub Kaczmarek a câştigat cea de-a 54-a ediţie. Românul Serghei Ţvetcov, pe locul doi |EpicNews

Startul în ultima etapă a Turului României s-a dat la ora 15.00, iar cicliştii au parcurs traseul de 5,8 km  între Bulevardul Kiseleff - Piaţa Presei Libere de 17 ori, cu o viteză medie de 46 de km/oră. Cicliştii români au făcut o figură frumoasă şi pe final de Tur: Daniel Crista a câştigat două din cele trei sprinturi intermediare de pe traseu, iar Eduard Grosu a trecut al treilea linia de sosire. Cel mai puternic din sprintul de pe Kiseleff a fost Patryk Stosz, de la Voster ATS, care a mai câştigat şi etapa de la Deva, urmat de Dusan Rajovic (Echipa Naţională a Serbiei). România a fost reprezentată onorabil şi în clasamentul general, cu Serghei Ţvetcov, pe locul doi şi Emil Dima pe locul ...