Miercuri 27 Octombrie 2021    EUR: 4.9476     USD: 4.2587     GBP: 5.8750     Preluare stiri

Luptă crâncenă pentru titlu în Formula 1. Valtteri Botas a câştigat Marele Premiu al Turciei|EpicNews

Finlandezul Valtteri Botas (Mercedes) a câştigat pentru prima dată o cursă de Formula 1 în sezonul 2021, profitând de plecarea din pole position. Pilotul Mercedes a obţinut şi punctul suplimentar, pentru cel mai rapid tur din cursă. Pentru el aceasta a fost cea de a 10-a victorie a carierei. „A trecut ceva timp. Mă simt bine. Din partea mea, este una dintre cele mai bune curse pe care le-am avut.”, a declarat Bottas la interviul de la final. „Nu este uşor să alegi strategia aici, în aceste condiţii. Consider că e o victorie binemeritată", a mai spus el, referindu-se la faptul că întreaga cursă s-a desfăşurat pe o pistă udă, pe care toţi piloţii au folosit preurile intermediare de ploaie. ...