Luni 17 Mai 2021    EUR: 4.9256    USD: 4.0527    GBP: 5.7135

Linda Fruhvirtova a obţinut prima victorie WTA. La 15 ani, jucătoarea cehă are un viitor promiţător |EpicNews

Fruhvirtova a primit un wild-card din partea organizatorilor turneului de la Charleston. Ea a învins-o în prima rundă pe jucătoarea franceză Alize Cornet, care a abandonat meciul accidentată la scorul de 2-6, 7-6, 4-4 în setul decisiv. După ce s-a impus categoric, în primul set, Fruhvirtova l-a cedat pe al doilea, la mare luptă, în tiebreak, după ce a ratat o minge de meci. Setul 3 a fost unul atipic, toate cele 8 game-uri jucate fiind castigate împotriva serviciului. Aleze Cornet s-a retras în game-ul 9, la 40-30 pentru sportive cehă. ...